Nasz Dom - Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Pielgrzymowicach

Przejdź do treści

Nasz Dom

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnospraawnych Intelekualnie w Pielgrzymowicach jest prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi. Siostry rozpoczęły swą działalność w Pielgrzymowicach
w 1925 roku, kiedy to ksiądz Paweł Czaja podarował im swój mały dom rodzinny z przeznaczeniem na dom letniskowy dla dzieci z diecezji katowickiej. W czasie II wojny światowej Dom został zniszczony w 80%. Stopniowo odbudowywany pełnił najpierw rolę Domu Dziecka dla dzieci z normą intelektualną, a od 1951 roku utworzono tu Zakład Specjalny dla dzieci o obniżonej sprawności intelektualnej. Od 19 lipca 1990 roku Dom prowadzony jest nadal przez Zgromadzenie Sióstr św.Jadwigi, na podstawie umowy zawartej między Starostwem Powiatowym
w Pszczynie a Zgromadzeniem Sióstr św.Jadwigi z siedzibą w Katowicach - Bogucicach ul. Leopolda 1-3.
  
BUDYNEK SZKOLNO-TERAPEUTYCZNY
Miejsca, w których się uczymy i bawimy się.
Pod okiem pań nauczycielek i terapeutek rozwijamy nasze umiejętności i talenty.
Do dyspozycji mamy: sale zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, pracownie terapii zajęciowej, pracownię gospodarstwa domowego oraz świetlicę.
  
DOM I OGRÓD
Dom to miejsce, które zaspokaja większość naszych potrzeb. Przede wszystkim potrzebę bezpieczeństwa
i przynależności.
Nasze pokoje są czyste, przytulne i kolorowe.
Bawialnia to miejsce, w którym wraz z innymi współmieszkankami oraz opiekunkami spędzamy wolny czas.
Świetlica Domu jest pięknie odnowiona. Uczestniczymy tam w rozmaitych wydarzeniach, spotkaniach
i okolicznościowych  imprezach.
W kawiarence, która również znajduje się w naszym Domu możemy spotykać się z odwiedzającymi nas bliskimi i przyjaciółmi. To też miejsce, gdzie świętujemy nasze urodziny przy kawie i pysznym ciastku. Tam też integrujemy się ze sobą.
Duchowe centrum Domu stanowi kaplica z Najświętszym Sakramentem. Tam możemy uczestniczyć we Mszy Świętej, nabożeństwach, korzystać z sakramentów św..
Każdego dnia nasze drogi prowadzą w kierunku sali zajęć rehabilitacyjnych, które zapewniają nam niezbędną dla zdrowia i dobrego samopoczucia dawkę ruchu.
Dom otacza duży ogród, który został pięknie zaprojektowany i odnowiony. Kiedy sprzyja pogoda, wychodzimy na świeże powietrze, by poczuć kontakt z naturą. Na terenie ogrodu znajdują się m.in. huśtawki, ławki, gril, altanki i siłownia oraz ścieżki spacerowe. To miejsce, gdzie możemy odpocząć.
Dom zaopatrzony jest w dwie windy, które znacznie ułatwiają nam przemieszczanie się pomiędzy piętrami.
  
REHABILITACJA
Sala rehabilitacyjna oferuje nam całe zaplecze sprzętów i ćwiczeń, które wspierają naszą kondycję i codzienne funkcjonowanie, m.in. łóżko masujące, fotel masujący, rowerki rehabilitacyjne, steper, bieżnia, pole magnetyczne,Ugul itp. Pod czujnym okiem pań rehabilitantek wykonujemy ćwiczenia ogólnorozwojowe, korekcyjne i oddechowe. Mamy czas również na aerobik, grę w kosza
i zabawy w basenie z piłkami. W dni słoneczne korzystamy z rehabilitacji w naszym pięknym grodzie, spacerujemy po okolicy.
  
TERAPIA ZAJĘCIOWA
Zajęcia
Każda z nas objęta jest terapią zajęciową, którą realizujemy w większości w budynku szkolno - terapeutycznym.
* Zajęcia kuchenne
Na zajęciach kuchennych przyrządzamy pyszne potrawy, które następnie wspólnie przy stole degustujemy. Staramy się, by te potrawy służyły nie tylko naszemu zdrowiu ale i podniebieniu.
* Zajęcia manualne
Nasze sale terapeutyczne zaopatrzone są w mnóstwo gier, układanek, puzzli, koralików, sznurków itp. Ćwiczymy nasze umiejętności manualne poprzez nawlekanie, układanie, łączenie, klejenie, malowanie itp.
* Zajęcia plastyczne
Zajęcia plastyczne rozwijają naszą wyobraźnię i kreatywność. Dostarczają też wiele radości z efektów wykonanych prac. Tworzymy prace wieloma technikami, które wcześniej na zajęciach poznajemy. Malujemy, rysujemy, kolorujemy, lepimy, wydrapujemy, odbijamy, tworzymy kolaże, origami, proste formy quillingu itp.
* Zajęcia w ogrodzie
W ogrodzie, na trawie bawimy się z wykorzystaniem m.in. kolorowej chusty Klanzy. Mamy z tego mnóstwo radości.  Świetnie można spędzić czas na zabawie piłką, balonikami, ma huśtawkach.
* Zajęcia ruchowe
Mieszkamy w pięknej miejscowości, pełnej uroczych zakątków, które odkrywamy podczas spacerów. Zaspokajamy naszą potrzebę doświadczania piękna przyrody nie tylko podziwiając otaczające nas widoki,
ale też korzystając z jej darów. Zbieramy kwiaty, kasztany, żołędzie, jesienne kolorowe liście, a nawet grzyby. Czasem korzystamy z boiska i placu zabaw. Piknik na świeżym powietrzu to też doskonała forma rekreacji.
Zajęcia ruchowe urozmaica nam  tzw. Magiczny Dywan, czyli multimedialny zestaw gier zręcznościowych
i edukacyjnych, który mocno pobudza do aktywności fizycznej.
* Zajęcia świetlicowe
Zajęcia terapeutyczne dla mieszkanek, które ze względów zdrowotnych nie mogą opuszczać terenu Domu, odbywają się w poszczególnych bawialniach.
  
WYCIECZKI I TURNUSY
Wycieczki
W ciągu roku panie terapeutki oraz panie
z kancelarii organizują dla nas wycieczki w różne dalsze i bliższe miejsca, gdzie możemy się zrelaksować, ciekawie i wesoło spędzić czas, a także zobaczyć i doświadczyć wiele interesujących rzeczy. Wyjazdy sprzyjają naszej integracji - jest to czas, który cenimy sobie najbardziej.
Turnusy
Każdego roku mamy zapewnione wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne. Taki turnus to dla nas czas wyjątkowy, czas odpoczynku połączony z zabiegami zleconymi prez personel medyczny ośrodka rehabilatycyjnego.
  
Zabawy
Zabawy to coś co lubimy najbardziej. Kochamy muzykę, lubimy tańczyć, śpiewać, cieszymy się
z niespodzianek. Na zabawie andrzejkowej,
czy karnawałowej niczego z tych rzeczy nam nie brakuje. Wyjątkowo traktujemy czas spotkania
z zaproszyonymi chłopcami z DPS-u ze Strumienia.
Za każdym razem jest ekscytująco i radośnie. Nasza domowa kawiarenka jest miejscem, gdzie możemy się integrować nie tylko przy okazji świętowania naszych urodzin, ale także, kiedy gościmy naszych Przyjaciół. Zabawę można zorganizować także
w ogrodzie, gdy dopisze pogoda. Wystarczy głośnik
z muzyką, dobry humor i oczywiście – grill,
bo dzięki niemu możemy uraczyć się pysznymi kiełbaskami.
Próbujemy swoich sił w profesjonalnym podejściu do muzyki, śpiewamy
do mikrofonu w ramach zajęć z karaoke
i poruszamy się w rytm muzyki, tańcząc zumbę.
  
WYDARZENIA I UROCZYSTOŚCI
W naszym Domu nie brakuje okazji, by spotykać się z wieloma ciekawymi ludźmi – dorosłymi i dziećmi.
Na przykład, krótko przed Bożym Narodzeniem odwiedzają nas dzieci i młodzież z przygotowanymi przez nich występami słowno-muzycznymi a nawet minikoncertami świątecznymi. Goście potrafią nas zaskoczyć organizując dla nas różne ciekawe warsztaty np. malarstwa sztalugowego. Każdego roku pamiętają o nas przedstawiciele regionalnych władz i samorządów, a nawet zupełnie nieznane nam osoby, które obdarowują nas dobrym słowem i miłym upominkiem.
My same również nie zapominamy o innych. Dla naszych Sióstr i opiekunek, a także zaproszonych gości przygotowujemy okolicznościowe przedstawienia i tworzymy małe rękodzieła, korzystając z naszych niewątpliwych talentów i wyobraźni. W ciągu roku my również odwiedzamy naszych Przyjaciół.
Zajęcia w bibliotece, czy darcie pierza w Kole Gospodyń Wiejskich to dla nas zawsze ekscytujące doświadczenia. Z wielkim zaangażowaniem obchodzimy Światowy Dzień Dziecka uczestnicząc
w przygotowanych przez  fachowy personel z zewnątrz, nasze panie terapeutki i rehabilitantki zawodach sportowych, zabawach sprawnościowych, tańcach i pikniku na ogrodzie.
Wróć do spisu treści